Choď na obsah Choď na menu

VIA DOLOROSA - /zámok/

Via Dolorosa V Jeruzaleme , ktorej podoba sa ustálila v 18. storočí, má 14. zastavení.

--------------------

Většina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtí

Abychom se dostali na začátek křížové cesty, projdeme do Starého Města Lví branou v mohutných jeruzalémských hradbách ze 16. století.

Většina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtí, díky čemuž se nám naskytne trochu bizarní pohled. Celá ulice je jedno živé tržiště. Procházejí jím náboženské výpravy z celého světa nesoucí dřevěné kříže, zatímco stánkaři okolo smlouvají ceny růženců a jiného zboží. Podrobnosti na: https://www.radynacestu.cz/magazin/via-dolorosa/

-----------------------

LEVIA BRANA

 

Lví brána (hebrejsky שער האריות‎), také brána sv. Štěpána nebo Ovčí brána, také brána Kmenů (ve smyslu izraelských kmenůarabsky باب الأسباط‎), je jednou ze sedmi otevřených bran jeruzalémského Starého Města.

Nalézá se ve východní hradbě, uvnitř brány začíná podle křesťanské tradice poslední cesta Ježíše Krista. Bránu zdobí dvě dvojice leopardů, mylně považovaných za lvy. Nechal je vytesat sultán Sulejman Nádherný k oslavě vítězství Osmanů nad Mamlúky v roce 1517.

----------------

Během šestidenní války vtrhli branou vojáci 55. paradesantní brigády do Starého Města a na Chrámové hoře rozvinuli izraelskou vlajku.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolem jednotlivých zastavení se nachází křesťanské kostelíky a různě staré kaple různých církví, mezi kterými jsou jednotlivá zastavení křížové cesty. Ta vycházejí z biblického příběhu a dalších legend – například místa, kde Ježíš pod svým křížem upadl, nejsou v Bibli zmiňována. Po osmém zastavení cesta opouští rušnou muslimskou čtvrť (žije zde 22 000 obyvatel) a dál vede čtvrtí křesťanskou. Oproti té muslimské není primárně určena k bydlení, ale má spíše náboženský charakter. Na malé ploše zde nalezneme více než 40 kostelů a klášterů. Celá cesta končí na jednom z nejposvátnějších míst křesťanského náboženství, v Chrámu Božího hrobu. Podrobnosti na: https://www.radynacestu.cz/magazin/via-dolorosa/

 

---------------------------------------------

 

Na úvod si chceme prejsť krížovú cestu. Prichádzame na Via Dolorosa. Nazrieme do Rakúskeho hospicu, čo je starý a štýlový hotel z polovice 19. storočia, kde sa najskôr ubytovávali kňazi, dnes ide o ubytovacie zariadenie pre turistov.

 

 

Prvé zastavenie, kde Ježiš bol odsúdený k smrti ukrižovaním, je za múrmi Rímskej pevnosti. Bola na začiatku našej cesty.

. Na začiatku bol Ježiš odsúdený v Pilátovom paláci. Tento sa nachádza pri Levej bráne do Starého mesta, samotné miesto zastavenia č. 1 je však označené asi 300 m západne od Levej brány, Madrasa al-Omariya je škola.

 

Zastavenie č. 2, kde Ježiš prijíma a berie svoj kríž, je pri Františkánskom kláštore Flagellation. Kaplnka Odsúdenia označuje miesto, kde bol Ježiš odsúdený, vedľajšia Kaplnka Flagellation je miestom, kde Ježiša bili rímski vojaci. Stenu kláštora zdobí reklama na obchod s kobercami a inými suvenírmiPo bičovaní a nasadení tŕňovej koruny berie Ježiš svoj kríž. Druhé zastavenie je pred františkánskym  kláštorom "Bičovania" a na nádvorí pri kaplnke "Odsúdenia", ktoré je spojená s odsúdením Krista Pilátom Pontským.

 

Prechádzame Via Dolorosou ďalej a prichádzame na mieso III. zastavenia, kde  Ježiš prvý krát klesá pod ťažobou kríža. Na tomto mieste je kaplnka s reliéfom a s jeho obrazom.

suvenírov.

Na zastavení č. 3, kde Ježis prvýkrát padá pod krížom, je Arménsky katolícky patriarchálny kostol s obchodom so suvenírmi a v ňom si kupujeme tričká a čiapky. Majú milú predavačku, pekný tovar a kresťanské ceny.

 

Zastavenie č. 4, kde sa Ježiš stretáva s pannou Máriou, je hneď v susedstve. Vojdeme do Chrámu panny Márie Spasiteľky cez nádvorie, traja bezstarostní farníci sedia pri stole a hrajú karty. Pohodička! V kostole sú na dlažbe vzácne mozaiky z 5. storočia a údajné otlačky sandálov panenky Márie.

Pri štvrtom zastavení sa Ježiš stretáva so svojou matkou. Reliéf pred vchodom do kaplnky zachytáva smútok matky, odprevádzajúcej syna na smrť.

dsc_0410

 

 

 

Na č. 5 nútia rímski vojaci Šimona, aby pomohol Ježišovi niesť jeho kríž. Na rohu je stánok s tričkami, zaujme ma jedno naozaj vtipné s nápisom: „Nepotrebujem Google, pretože mám múdru manželku“. Predavač vidí môj záujem a ide nažehliť nápis na čisté tričko a tvári sa, že si nevšimol moje odmietanie jeho premrštenej ceny. Nakoniec chrlí na mňa nenávistné pohľady.

 

Cesta zabočí v pravom uhle na západ, stúpame do kopca.

 

Ježiš sa šiestykrát zastavuje a Veronika utiera šatkou jeho skrvavenú tvár. Na mieste je Kostol svätej tváre. slúžiaci gréckokatolíckemu rádu Malé sestry. Kaplnková časť má názov Križiacky kláštor sv. Cosmosa, bol zreštaurovaný v roku 1953 a vo vnútri sú známe križiacke oblúky.

Pri kaplnke sv. Veroniky je VI. zastavenie, kde Ježiš zanecháva obraz plný utrpenia na ručníku. Na VII. mieste  Ježiš padá druhý krát pod kríž. Pripomíname si tu naše slabosti a zlyhania. Ježiš však opäť vstáva a rovnako i my v živote vstávame a svoje trápenie prekonávame.

--------------------

 

Pri vchode do dnešného Etiópskeho kláštora Ježiš padá opäť pod krížom. I my unavení, opierame sa o múry kláštora a  hľadáme tieň aby sme si oddýchli a  ochladili sa od horúceho slnka. Je čas  sa opäť zamyslieťa stíšiť. Zanechali sme za sebou rušnú ulicu a blížime sa k vstupu do Chrámu Božieho hrobu.

 

 

 

 

Miesto, kde Ježiš utešoval plačúce jeruzalemské ženy i teraz stretávam miestne ženy. Prechádzajú už bez povšimnutia VIII. zastavenie. Mne to však príde symbolické akoby vypočuli jeho slová. Už neplačú ale venujú pozornosť svojim starostiam a starostiam s výchovou detí.